הר הכסף

אזרחים רבים אינם מודעים כי יש ברשותם כספים אשר לא נעשה בהם שימוש ולא מתבצע תהליך לאיתורם. כעת, ניתן לאתר בקלות ובמהירות.  

 

מהו כסף אבוד?

רבים מאתנו מכירים את המצב. אנו מתחילים מקום עבודה חדשה, מפרישים בכל חודש סכום כסף לקרן הביטוח אך לאחר תקופה מסוימת, בעיקר בעידן של היום כאשר לא קיימת יציבות במקומות העבודה השונים אנשים רבים מגיעים למצב שבו הם אינו מצליחים לאתר את הכספים להם הפרישו במקום העבודה הקודם.

 

 

מהי ההגדרה של כסף אבוד?

"חשבון ללא תנועה" אשר ע"פ בנק ישראל מוגדר כחשבונות ללא אשר כוללים פיקדונות שלא בוצעה בהם פעילות, ושהבנק לא הצליח ליצור קשר עם בעליהם סמוך למועד פירעונם במשך חודשיים לפחות. בנוסף, חשבון עובר ושב שלא בוצעה בו פעילות במשך עשרה חודשים, ושהבנק לא הצליח לאתר את הלקוח במשך חודשיים לאחר מכן, נכנס גם הוא למאגר פיקדונות ללא תנועה.

בנוסף, לגבי נפטרים המאגר כולל חשבונות פעילים ולא פעילים, ביתר זכות וגם חשבונות ביתרת חובה. חשוב לציין שישנם חשבונות שהלקוח כן יודע עליו, אבל לא ניתנו הנחיות מפורשות באשר לאופן בו הוא רוצה שהכסף יושקע ואם הבנק לא הצליח לאתר את הלקוח, גם הוא כסף אבוד. בבנקים בישראל קיימים כמעט חצי מיליון חשבונות המוגדרים כחשבונות ללא תנועה – כאלו שלא בוצעה בהם כל פעולה במשך זמן רב.

הכסף האבוד בחשבונות הללו מוערך בלא פחות מ-15 מיליארד שקל, אשר מורכב ברובו מקופות שונות של הגופים המוסדיים – קרנות פנסיה, חברות ביטוח וגם קומות גמל. בנוסף, ע"פ ההערכות, מספר חשבונות הבנק של נפטרים עומד על כ-64,000, בסך מצטבר של כ- 1.3 מיליון שקל. לכן, נוצר מצב שבו הבנקים לא עושים מאמצים בכדי לאתר את אותם בעלי חשבונות, והלקוחות נדרשים לבצע עבודת בילוש ופנייה בכתב לכל אחד מהבנקים. לכן, כמעט כל הכסף נשאר בבנקים ולקוחות רבים מאבדים את כספם ולא יודעים כיצד לאתר אותו

 

כיצד ניתן לאתר את הכסף בפשטות?

לאור המצב אגף שוק ההון ביטוח וחיסכון במשרד האוצר מקדם את פרויקט הר הכסף – פרויקט חדשני וראשון מסוגו בארץ, אשר מאפשר לאתר חסכונות אבודים. עכשיו יוכלו החוסכים לברר ולדעת מהו סוג החיסכון הפנסיוני שלהם – קרן פנסיה, קופת גמל, קרן השתלמות או פוליסת ביטוח ובאיזה גוף פיננסי כספם מופקד, ובנוסף האתר מאפשר מידע נוסף מעבר למידע הנ"ל, כמו מהו הסכום המדויק שנצבר וכיצד כדאי למשוך אותו. אך, מדובר בתהליך מסורבל וסיזיפי ולכן חברת איתור כספים תאתר בעבורך את הכסף ששייך לך ביעלות, קלות ומהירות זאת באמצעותך דוח קריא וברור, יחס אישי וליווי מקצועי לאורך כל התהליך, בצורה כזה שתוזיל עלויות של איתור הכספים ותאפשר לך ליהנות מהכספים האבודים.

 

להמשך קריאה בנושא:

https://www.shakoof.org.il

 

אולי תאהבו גם את