איך לבחור גורם מימון מקצועי לעסקת נדל"ן?

עבור רובם המוחלט של האנשים, העסקאות הכי חשובות ויקרות לאורך חייהם אלו עסקאות הנדל"ן.

בין אם עבור רכישת דירה למגורים, בין אם תשלומי שכר דירה ובין אם רכישת דירה להשקעה, תשלומים בגין נכסי נדל"ן תופסים את הנתח הגדול ביותר בעוגת ההוצאות הממוצעת לאזרח. ובכן, נשאלת השאלה – מהן הדרכים לממן את ההוצאה הכבדה הזו?

 

מדוע יש לחפש גורמי מימון לעסקאות נדל"ן?

כאמור, עלות עסקת נדל"ן אינה שגרתית, ונעה בין כמה מאות אלפי שקלים לכמה מיליוני שקלים, כתלות באיכות הנכס ובמיקומו הגאוגרפי. לפיכך, מציאת אפיק מימון היא משימה של ממש.

לפי נתוני בנק ישראל, הוצאות נדל"ן מהוות החלק הארי מסך ההוצאות של אזרחי ישראל. בדרך כלל, מדובר בהוצאות שכר דירה (עבור מי שמתגורר בדירה שכורה) או בהחזרי המשכנתא, אשר היא צורת המימון הנפוצה ביותר לרכישת נכס נדל"ן.

עם זאת, ישנן עסקאות נדל"ן גדולות הדורשות עוד לפני לקיחת המשכנתא הון עצמי ראשוני משמעותי. ברוב המקרים מדובר בהשקעות בתחום הנדל"ן, ועל כן ניתן להיעזר בגורמי מימון נוספים שיקבלו את ההחזרים בעזרת התשואה המצופה להתקבל מן העסקה. יש לציין כי מאוד חשוב לבצע בין גורמי המימון השוואה לפני ביצוע העסקה.

 

סוגי המימון

מעבר להלוואות כספיות, לעיתים נרצה לפנות לגופי מימון עסקאות נדל"ן למטרות אחרות. הבולטת שהן היא בקשת ערבות כספית, הנדרשת מטעם בעלי הקרקע המיועדת עבור הנכס, או מטעמים בירוקרטיים דוגמת חוק המכר דירות.

בנוסף, לעיתים בקשת אשראי מתרכזת במטרות ספציפיות בתוך העסקה, דוגמת רכישת הקרקע, מימון חוב בכיר, מימון קבוצות רכישה וקבלת הלוואות גישור.

 

גורמי המימון הבולטים

בהתאם לעובדה כי עסקאות נדל"ן דורשות משאבים נרחבים, הגופים המממנים צריכים להיות אמידים ועתירי קבלות ומזומנים. למשבצת זו נכנסים כצפוי הבנקים הגדולים (לאומי, פועלים, דיסקונט, מזרחי טפחות וכו').

לצד הבנקים, ישנם גם גופים חוץ-בנקאיים בולטים המהווים גורמי מימון מומלצים דוגמת בתי ההשקעות הראל, הפניקס, אשל השקעות ועוד.

 

דברים שחשוב לדעת בבחירת גורם המימון לעסקה

הכלל הכי חשוב שיש לזכור בעבודה מול גורמי המימון, הוא שעל הכל ניתן לבצע משא ומתן. שלב המיקוח הוא חשוב מאוד בעבודה מול גופי המימון, גדולים ככל שיהיו. יש לזכור כי לכל הורדה של עשירית אחוז מהריבית יש משמעויות נרחבות, שכן מדובר בסכומי כסף גבוהים ולטווח ארוך.

לקראת המשא ומתן, חשוב לעשות שיעורי בית בנוגע לגורמי המימון האפשריים; יש לוודא כי מדובר בגוף עתיר נסיון ומוניטין. ניתן בשלב זה להיעזר בעצה ממכר או במידע מהאינטרנט.

בנוסף, לעיתים תהליך מימון עסקת הנדל"ן אכן מסובך ודורש הרבה זמן ומאמצים. במקרים כאלו, ניתן להתייעץ עם חברה חיצונים העוסקת במתן הכוונה, דרכים וטיפים חשובים עבור מחפשי גורמי מימון מקצועיים ואמינים.

 

שטרות

אולי תאהבו גם את

לשפר נכס בחוכמה
איך משביחים נכס בחוכמה?

השבחת נכס היא אחת הפעולות הנדל״ניות החכמות והטובות ביותר שאפשר לעשות. אם אתם משקיעים בשוק הנדל״ן או שוקלים להכנס לתחום – נהדר! חשוב מאד שתכירו

קרא עוד »
משרדים למכירה
קניית משרד: בעד ונגד

קניית משרד היא דבר משתם. אך לא תמיד זה כך. כאן ריכזנו עבורכם את היתרונות והחסרונות המלווים רכישת משרד. חשוב לבחון כל מקרה לגופו ולדעת

קרא עוד »